Úvod -  Klub -  Historie -  Sportoviště -  Program haly -  Kluby Sparta – Kontakty 
dekorace


A.C. SPARTA PRAHA

To je atletický klub z největších, nejstarších a nejslavnějších. Sparťané stáli při prvních krůčcích české atletiky a pomáhali vytvářet vše nové. Černé S na bílém dresu znají lidé po celém světě více jak 100 let.
Klub založili 17. prosince 1893 bratři Josef, Otakar a Karel Malečkové, Oskar Lanžovský, Karel a František Malý, Max Švagrovský, František Hron a další. Klub vznikl na Vinohradech a po necelém roce přesídlil do vnitřní Prahy. Několikrát se měnil název klubu, aby se po roce 1990 vrátil ke svému původnímu ATHLETIC CLUB SPARTA PRAHA. Po založení klubu začala A.C. Sparta s pořádáním závodů, v této činnosti pokračuje dodnes. V roce 1905 se sparťanům podařilo získat pozemky na Letné a vybudovat zde vlastní hřiště. Letnou neopustili dodnes.

Sparta měla a má velkou tradici ve vrhačských disciplínách. Z této oblasti jmenujme Aloise Svobodu, "vynálezce" otočky v hodu diskem a stříbrného medailistu z olympiády F.J. Suka, F. Vyskočila, F. Součka, MUDr. Č. Kalinu, "bronzové" koulaře z OH F. Doudu a J. Skoblu a mnoho dalších vynikajících vrhačů, nad nimiž vynikají dvě ikony čs. sportu - olympijští vítězové: oštěpařka Dana Zátopková a diskař Ludvík Daněk.
V současné době třímá vrhačský prapor Sparty nejvýše Machura Remigius III., který získal pro Spartu v roce 2005 titul juniorského mistra Evropy ve vrhu koulí.
Vynikající vrhači posledních let jsou: A. Matějková, R. Bruková-Sedláčková, manželé V. a L. Rackovi, Machura Remigius II., V. Veselý a mnoho dalších výborných vrhačů.

Ovšem nejen vrhy byly doménou sparťanů. Sprinty zde reprezentovaly takové osobnosti jakými jsou např.: K. Maleček, B. Pohl-Polenský, K. Nedvěd, M. Horčic, P. Utěkal, M. Tulis, L. Kárský, ing. M. Kodejš, J. Roun, F. Ptáčník a legenda čs. sprintu Leopold Láznička.
Z oblasti běhů se Sparta může pyšnit takovými jmény jako např. K. Nedobitný, A. Dvořák, J. Šourek, J. Jánský, MUDr. P. Kantorek, J. Bena, M. Krsek. K nim patří i chodecká sekce prezentována J. Štork-Žofkou, J. Doležalem, V. Vágnerem, F. Birem a V. Švajdou.
Nesmíme zapomenout i na vynikající skokany V. Kausenblase, J. Kováře, J. Lánského, R. Hubnera, R. Baudise, J. Vondru, J. Hrabala, R. Rufiniho, J. Zvaru, J. Fikejze, J. Hofmana, J. Netopilíka a další.

Ženskou část Sparty tvořila jména jako například M. Matesová-Bartáková, H. Veberová, A. Santariusová-Janecká, O. Modrachová-Davidová, M. Březíková, J. Valentová, V. Pešková, N. Varcabová, E. Burgárová, H. Fuchsová-Dzuriová.

Sparta se může chlubit i významnými trenéry - J. Kovář, M. Novák, L. Kárský, O. Jandera, J. Odložil, R. Machura, J. Pelikánová- Jungrová, O. Vodička, D. Zátopková, O. Staněk, V. Vágner patří v naší atletice k opravdovým pojmům.

Nesmíme zapomenout na naše funkcionáře, kteří se celou dobu starali a starají o úspěšný chod našeho klubu: R. Richter, O. Petřík, ing. J. Žofka, arch. M. Skřivánek, R. Tajbl, K. Tauchman, J. Toman, J. Bělor, F. Liška, F. Skokan, F. Štětina, gen. M. Fassati, J. Víšek, A. Janecký,
RNDr. ing. M. Fassati, V. Klempíř, M. Klika, dr. J. Jirka, Z. Fator, dr. V. Tikal, MUDr. A. Pařízek, Z. Wilt, M. Loosová, A. Janecká, J. Kovář a mnoho dalších, kterým patří náš velký dík.

Atleti Sparty získali několik stovek mistrovských titulů ve všech věkových kategoriích. Dvě zlaté a dvě stříbrné olympijské medaile, čtyři čtvrtá na OH, jeden titul Mistra Evropy, jednu stříbrnou a tři bronzové na ME, pět světových a pět evropských rekordů.
To je hrdá bilance hrdého klubu, který je jednou z nejvíce zářících hvězd na nebi české atletiky.© Association Club Sparta